Berlin i Poczdam

Biur Turystyczne GOLD TOURIST zaprasza do Berlina i Poczdamu.
Berlin – jedno z największych miast Europy o bardzo bogatej i fascynującej historii od osady słowiańskiej przed naszą erą przez dużą osadę germańską w XII wieku do dawnej stolicy Prus i stolicy Niemiec po I wojnie światowej. Z racji swojego położenia i znaczenia był dawną siedzibą władców i elektorów. Duże centrum Europy – w okresie międzywojennym licząca się metropolia kulturalna ze znanymi wytwórniami filmowymi. Obecnie Berlin urzeka zarówno swoimi monumentalnymi zabytkami w starych dzielnicach miasta jak też i rozmachem futurystycznej architektury nowych dzielnic. Należy bez wątpienia do europejskich stolic, które trzeba koniecznie zobaczyć.
Razem z nami nasi przewodnicy pokażą Państwu największe, najbardziej charakterystyczne i najsłynniejsze atrakcje miasta.
Wyspę Muzeów – Pięć najbardziej znanych berlińskich muzeów (wszystkich w mieście jest 175!) położonych obok siebie w okolicach kanału Szprewy: Stare Muzeum, Nowe Muzeum, Galeria Sztuki Narodowej, Bode Muzeum i najsłynniejsze Muzeum Pergamońskie znane między innymi z oryginalnego pergamońskiego ołtarza z Aleksandrii –światowej perełki sztuki hellenistycznej; wszystkie muzea wpisane na listę UNESCO;
Rejs Szprewą – Szprewa obok Haweli jedna z rzek przepływających przez miasto; podczas rejsu opływamy mieędzy innymi tzw. Wyspę Muzeów oraz dzielnicę rządową;.
Bramę Brandenburską – czyli inaczej wzorowany na starożytnych łuk triumfalny pruskiej potęgi a zarazem brama miejska na wzór budowli ateńskiej .

Słynną Unter den Linden – czyli Aleja Lip – dzielnica okazałych ambasad;
Reichstag – historyczny niemiecki gmach parlamentu z widokiem na dzielnicę rządową; gmach z dobudowaną w końcu XX wieku ogromną nowoczesną kopułą widokową, z której można podziwiać całe miasto a obok nowoczesny biały Urząd Kanclerski;
Mur Berliński – pamiątka zimnej wojny z imitacją posterunku, który mieścił się na przejściu granicznym przy ulicy Friedrichstrasse tzw. „Checkpoint Charlie” – dzisiaj symboliczny punkt kontroli granicznej (w dobie muru berlińskiego – najbardziej znany punkt kontroli), gdzie można otrzymać historyczną pieczątkę, jaka kiedyś obowiązywała przy wjeździe z Berlina Zachodniego do Berlina Wschodniego; dzisiaj można odbyć spacer wzdłuż fragmentu muru, gdzie między innymi znajdują się symboliczne groby ofiar nieudanych prób jego przekroczenia;
Plac Poczdamski – nowoczesne centrum handlowe i kulturalne o imponujących konstrukcjach ze szkła i stali, na szczególną uwagę zasługuje fascynujący kompleks budynków Sony Center połączonych szklaną kopułą – obok Placu – pamiątkowy fragment muru berlińskiego;

Kolumnę Zwycięstwa – na wysokiej kolumnie złota postać greckiej bogini zwycięstwa – Nike z rozpostartymi skrzydłami; Nike zaprasza i żegna turystów odwiedzających miasto;
Dworzec ZOO – stary dworzec w dzielnicy Charlottenburg, miejsce przejazdu wielu pociągów, od lat siedemdziesiątych miejsce bezdomnych;
Most Glienicker – most powstały na początku XX wieku łączący na Haweli Poczdam i Berlin – obecnie ma wartość historyczną, bowiem w czasach zimnej wojny do 1986 roku był miejscem wymiany szpiegów między stroną wschodnią i zachodnią;
Poczdam – miasto założone w wieku XVII, ale w XVIII król pruski zaczął budować tutaj swoją letnią rezydencję Sansouci kontynuowaną przez jego następców i założył piękny park wzorowany na paryskim Wersalu. Następni władcy i dygnitarze poszli tymże śladem i w mieście zaczęli budować rezydencje i pałacyki dla siebie lub swoich żon. Miasto było też gospodarzem wielu historycznych wydarzeń w XX wieku, min. takich jak w Cecinlienhof podpisanie układu między zwycięskimi mocarstwami regulującego granice w Europie po II wojnie światowej.. Największą atrakcję dla turystów stanowi obecnie pełen alejek i egzotycznej roślinności piękny historyczny park z oranżerią oraz uroczym chińskim pałacykiem.

Program wycieczki

GodzinaPozycja programowa
06.00Zbiórka uczestników wycieczki. Przejazd autokaru przez Wyspę Uznam w kierunku Berlina, na trasie krótki postój na toaletę.
10.00Przejazd autokaru przez wschodnie dzielnice Berlina na Wyspę Muzeów, Rejs Szprewą przez historyczne centrum miasta wokół Wyspy Muzealnej, oraz ultranowoczesnej dzielnicy rządowej .
11.30Zwiedzanie Placu Paryskiego – Brama Brandenburska, hotel Adlon, ambasady oraz wychodzące z placu Aleja Unter den Linden i Aleja 17-go VI.
Spacer linią Muru Berlińskiego pomnik Holocaustu, Plac Republiki, Reichstag oraz Urząd Kanclerski.
12.30Przejazd na Plac Poczdamsk,i Kompleks Deimler Chrysler, Sony Center. Zobaczymy także fragment Muru Berlińskiego, przy którym jest możliwość nabycia historycznej pieczątki jaka obowiązywała przy przejściu z Berlina Zachodniego do Wschodniego.
14.00Przejazd do Poczdamu przez zachodnie dzielnice Berlina, Forum Kulturalne, Kwartał Dyplomatów, Europa Center, Dworzec ZOO, bulwar Kurfurstendamm, Wannsee i most szpiegów Glienicker.
15.30Godzinny spacer przez kompleks pałacowo ogrodowy Sanssouci w Poczdamie tzw. Wersal Berlina. Trasa naszego spaceru wiedzie między innymi obok Oranżerii Chińskiej, Herbaciarni i Pałacu Głównego. Wszystko w otoczeniu tryskających fontann, zielonych tarasów, posągów starożytnych bogów i unikatowych roślin. Przemieszczamy się alejami spacerowymi pośród różnorakich założeń parkowo ogrodowych i bukietów kwiatowych.
21.30Powrót wycieczki do Świnoujścia, pożegnanie grupy.

Cena obejmuje:
Podróż autokarem, opieka przewodnika, zwiedzanie, ubezpieczenie NW i KL.
Koszty dodatkowe:
Rejs rzeką Szprewą 15 euro (w tym zestaw słuchawkowy w języku polskim)
Stawka indywidualna za bilet grupowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *