KOPENHAGA I MALMO

Biuro turystyczne GOLD TOIRIST zaprasza do Malmo i Kopenhagi

Na tej wycieczce poprowadzimy Państwa po południowych zakamarkach Skandynawii, do Skanii połączonej obecnie przez cieśninę Sund z Danią najdłuższym na świecie mostem wantowym, który stanowi niekwestionowaną atrakcję tej wycieczki. Proponujemy Państwu dwukrotny przejazd na trasie liczącej prawie osiem kilometrów przez imponujących rozmiarów most drogowo – kolejowy zawieszony przebiegającymi ukośnie potężnymi stalowymi linami na ogromnych strzelistych pylonach widocznych z odległości kilkudziesięciu kilometrów.. W taki oto unikalny sposób stolica Danii – Kopenhaga została bezpośrednio przez tunel i sztuczną wyspę połączona na stałe szesnastokilometrową trasą ze stolicą Skanii – Malmo, które plasuje się po Sztokholmie i Geteborgu jako trzecie w kolejności największe (pod względem zaludnienia) miast w Szwecji, a drugie po Kopenhadze co do znaczenia i wielkości w szwedzko – duńskim regionie Oresund miast, bowiem Skania do połowy XVII wieku należała do Danii.. Skania z Malmo łączy tradycje (piękne nadmorskie bulwary i promenady, ekologiczna kuchnia, kościół św. Piotra, ratusz, okrągłe fortece dawnych mieszkańców Skanii – Wikingów, wybudowany jeszcze przez Duńczyków zamek – twierdza ) z nowoczesnością – jak np. liczący 190 metrów wieżowiec zbudowany z dziewięciu skręconych brył – Turning Torso. Nasi przewodnicy pokażą i opowiedzą państwu o trzech historycznych placach: Stortorget, Lilla Torg i Gustav Adolf Torg, z pomnikiem Karola X Gustawa, sprawcy słynnego potopu szwedzkiego w Polsce, pokażemy również okolice Malmohaus, port oraz popularną nadmorską promenadę w nadmorskiej dzielnicy Ribban z kilkukilometrową plażą, z widokiem na Oresund, którą udamy się na powrót do Danii

Te wszystkie cechy są przekonywującymi argumentami, że przebywając w Świnoujściu nie można nie wybrać się i nie zobaczyć najbliżej położonego od Polski południowego szwedzkiego wybrzeża, zwłaszcza, że w drugiej części tej samej wycieczki pokażemy Państwu stolicę Danii – Kopenhagę.
Kopenhaga – dawna rybacka osada i średniowieczny port, który szczególnie na wyspie Zelandia rozwinął się na przestrzeni w XV – XVIII wieku, kiedy powstały dwa zamki królewskie (Christianborg- to dzisiejszy parlament i siedziba rządu, Sądu Najwyższego i Ministerstwa Finansów, a drugi to siedziba królewska – Amalienborg, przed którym odbywają się dziś uroczyste zmiany wart – widowiskowe odprawy gwardii królewskiej).Obok Christianborg mamy Muzeum znanego w Europie, a szczególnie na Pomorzu duńskiego rzeźbiarza – Thorvaldsena, Na naszej wycieczce zaprosimy Państwa wszędzie tam, gdzie można poznać najbardziej reprezentatywne miejsca i symbole duńskiej historii i kultury, a do nich należy w duńskiej stolicy stara dzielnica portowa Nyhaven, gdzie wychował się Hans Christian Andersen a także kanał Christiana nazywanym dziś „Amsterdamem Północy” i znana ikonka miasta – kopenhaska syrenka – bohaterka jednej z jego najbardziej znanych baśni. Podczas spaceru zobaczycie Państwo fontannę bardzo kapryśnej bogini Gefion, która według legendy miała stworzyć Danię oraz przejdziemy przez Stroget – znany deptak starego miasta.

Program i harmonogram wycieczki

Godzina Pozycja programowa
02:00 Zbiórka uczestników wycieczki. Wyjazd autokarem w kierunku Rostocku.
05:30 Przyjazd do portu w Rostocku, rejs promem linii „Scandlines” do Gedser na wyspie Falser.
07:30 Przypłynięcie do Danii, dalsza podroż autokarem przez wyspy duńskie: Falster, Zelandię i Amager do mostu Oresund zwanego ” Bramą do Skandynawii”.
09:30 Przeprawa cieśniną Oresund
– objazd i zwiedzanie Malmo
– spacer przez Stortorget – plac nazywany Rynkiem Głównym z pomnikiem Karola X Gustawa , ratuszem miejskim oraz XVI w urbanistycznym układem ulic z zabytkową zabudową powstałą pomiędzy XVI a XVIII w .
–dawna forteca Malmohus  – , obecny obiekt obecnie służy celom kulturalnym jako zespól muzeów miejskich
– Ribersborg – nadmorska kilkukilometrowa promenada z widokiem na cieśninę Oresund.
13:00 – zwiedzanie Kopenhagi  stolica Danii :
– Christianborg  siedziba duńskiego parlamentu i rządu mieszczą Sąd Najwyższy i Ministerstwo Finansów.
-Nyhaven  malownicza XVIII w dzielnica a zarazem stary port , obecnie miejsce dostarczające różnorakich rozrywek od licznych zabytkowych restauracji i knajpek , poprzez uliczne muzykowanie i tańce prawie przez całą dobę, tutaj mieszkał również H.H. Andersen.
-Amalienborg  barokowy pałac królewski , od 1795 roku siedziba duńskich monarchów , to właśnie tutaj w samo południe odbywa się uroczysta odprawa gwardii królewskiej.
-Fontanna bogini Gefion  -Syrenka kopenhaska  symbol Kopenhagi , -Strogetu  zabytkowy pasaż zamknięty dla samochodów w latach 60-tych XX w , z oryginalną zabudową powstałą pomiędzy XVII a XIX w.
19:00 Podroż autokarem na prom do Gedser.
22:15 Rejs powrotny do Rostocku.
02:30 Przyjazd autokaru do Świnoujścia, pożegnanie grupy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *